teoria

NAJWAŻNIEJSZE SĄ WARTOŚCI

Przeczytałem dziś wywiad ze Sławomirem Lachowskim. To ten człowiek, który zbudował mBank i do dziś jest z tą nazwą kojarzony. Zupełnie niesłusznie, bo odszedł z mBanku w 2008 r. I to jest bardzo ważna informacja, bo po tym co mówi Lachowski, to mBank jest dziś w zupełnie innym miejscu i chyba trudno go już dziś uznawać za dziecko Lachowskiego.

Lachowski jest ekonomistą i managerem, który stworzył system zarządzania przez wartości. Podobno ten system był wprowadzony w mBanku. O jakie wartości chodzi? W opisie rozmówcy jest wyjaśnione, że to „doskonałość, realizacja, odpowiedzialność, gotowość, angażowanie się”. Nic nam to raczej nie mówi. Jednak już w samym wywiadzie padają ciekawe stwierdzenia np.

„Trzeba pamiętać o tym, że etyka tworzy sedno ekonomii i prowadzi prostą drogą do pytania o dobre, właściwe życie. Gospodarka rynkowa bez moralności to system zombi. Przywództwo i zarządzanie wyższego stopnia opiera się na wartościach.”.

No, takie rzeczy to mi się podobają. Jeśli ten człowiek gada tak na poważnie, to bardzo go lubię. W innym miejscu dodaje:

8rwb„Wartości są zarówno ważne w życiu prywatnym, jak i na poziomie przedsiębiorstwa. Dla człowieka są głównym aspektem osobowości, w firmie decydują o kształtowaniu jej kultury organizacyjnej. Człowiekowi pozwalają żyć godnie i umrzeć w spokoju. Organizacji dają szansę na nieśmiertelność.”.

Lachowski, zapytany o mBank, odpowiada krótko, że „Oportunistyczna organizacja też może sobie doskonale dawać radę na rynku i przynosić zyski.”. Czyli w wolnym (moim) tłumaczeniu: niech sobie robią, co chcą, to nie jest mój sposób działania.

Zostawmy już mBank. To nie jest firma, której ofertą lubię się zajmować. Chodzi mi o to, że oferta mBanku pełna jest kręcenia, haczyków, drobnych druczków i innych niefajnych rzeczy. Niedługo to prześledzimy, analizując ofertę Orange Finanse, które jest podpięte pod mBank.

I wracamy do Lachowskiego. Podobają mi się jego pomysły. Wystarczy spojrzeć na jego ostatnie działanie – BankSMART. Pisałem już o BankSMARCIE i naprawdę wszystko mi się tam podoba. Dobre warunki i przede wszystkim przejrzysta oferta. To jest coś, czego w bankach raczej nie spotykamy.


1bhmI na koniec jeszcze jeden cytat z wywiadu:

„Współczesna gospodarka uczyniła z egoizmu, samolubstwa i maksymalizacji zysku podstawową zasadę działania. Dążenie do maksymalizacji zysku za wszelką cenę, gdzie cel uświęca środki, prowadzi do zguby, szczególnie w dzisiejszych czasach. Dotyczy to gospodarki, polityki, ale też życia osobistego.”

Bardzo lubię, jak ktoś jest uczciwy. Sam lubię być uczciwy.

*****

Jak zawsze zapraszam na facebook – oszczędzanie w banku oraz na drugi blog oszczedzanie-pieniedzy.pl, gdzie piszę o tym, jak oszczędziłem 11 680 litrów wody i dlaczego to nie miało sensu.

Piotr Górnicki
Opisuję promocje bankowe od 2009 r. Wybieram tylko te najlepsze, żeby moi czytelnicy mogli z nich wycisnąć najwięcej dla siebie.
2 komentarze

Skomentuj

Imię*
Strona internetowa

Twój komentarz*

X

>> Aktualne promocje. ZOBACZ KONIECZNIE <<

¤
Przeczytaj poprzedni wpis:
TABLETY? CIERPLIWOŚCI!

BNP Paribas za sprawą afery tabletowej co chwilę wprawia nas w dobry nastrój. No bo jak tu się nie śmiać...

Zamknij