cashback Nowe

Podatek od cashbacku – temat wraca

0
Wraca temat podatku od cashbacku. Dziura budżetowa przypomina czarną dziurę, zatem Vincent (dopóki jeszcze jest na wolności) będzie próbował ściągnąć z nas trochę kasy w tym temacie.
 
 
Wydaje się, że wiele będzie zależało od tego, jak bardzo Vincent jest zdeterminowany. Przepisy są niejasne, można je różnie interpretować.
 
Przytaczałem we wrześniu 2012 fragmenty regulaminów z trzech banków, w których korzystam z cashbacku:

„Otrzymana przez Uczestnika Premia podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.).” (BGŻ)

„Wypłacana Nagroda jest zwolniona z podatku dochodowego, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest ona otrzymana przez Klienta w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą i stanowi przychód z tej działalności – zgodnie z przepisami Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.” (Millennium Bank)

„W przypadku, gdy kwota jednorazowego Uznania lub uznania z tytułu Zniżki przekroczy kwotę 760 PLN, Bank działając jako płatnik potrąci należny zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 10%, o którym mowa w art. 30 ust. 1. pkt 2. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.) i przekaże go na rachunek właściwego Urzędu Skarbowego.” (Alior Sync)

Potem doszło mi jeszcze konto i cashback w Meritum Banku:

„Kwota Premii w wysokości określonej w niniejszym Regulaminie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 68 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. Dz.U. z 2000r. nr 14 poz.176 z późn. zm.).”

Sprawdziłem dziś zapisy we wszystkich czterech bankach i są one bez zmian, czyli banki idą w zaparte – nadal powołują się na te same zapisy z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kóte Ministerstwo Finansów interpretuje inaczej. 

Na koniec ciekawa wypowiedż. Gazeta.pl pisze tak:
 
„Jak tę sytuację reguluje prawo? Zwolnione z PIT są przychody związane z tzw. sprzedażą premiową. – To zwrot bardzo nieostry – przyznaje dr Łukasz Karczyński z Katedry Prawa Finansowego Uniwersytetu Gdańskiego. – Moim zdaniem sam termin „sprzedaż” należy rozumieć szeroko, według reguł języka potocznego. To oznacza, że możliwa jest sprzedaż nie tylko towaru, ale też usługi. Sens „sprzedaży premiowej” polegałby w tym przypadku na przyznaniu premii za dokonywanie zakupów ze spełnieniem określonego dodatkowego warunku, w szczególności np. zakupów przekraczających ustalony minimalny limit. Jeżeli więc nagroda jest otrzymywana za dodatkowy zakup od banku jakiejś usługi, to można ją uznać za związaną ze „sprzedażą premiową” i nie podlega podatkowi PIT. Jeżeli jednak premia jest przyznawana za samo korzystanie z karty, które nie wiąże się z dokonywaniem żadnego dodatkowego świadczenia ze strony klienta na rzecz banku, to na pierwszy rzut oka bliżej jest mi do stanowiska MF, że podatek trzeba zapłacić. Wiele zależy więc od umów czy regulaminów określonej usługi – ocenia dr Karczyński.”
Piotr Górnicki
Opisuję promocje bankowe od 2009 r. Wybieram tylko te najlepsze, żeby moi czytelnicy mogli z nich wycisnąć najwięcej dla siebie.

Zapisz się do newslettera

ZAPISZ SIĘ

Bądź na bieżąco!

Nowe oferty i promocje na Twoją skrzynkę mailową oraz na Facebooku.
X

>> Aktualne promocje. ZOBACZ KONIECZNIE <<

¤
Przeczytaj poprzedni wpis:
Blog roku o oszczędzaniu – finał

Dziękuję wszystkim osobom, które oddały głos na blog "konto i lokata" w konkursie na blog roku o oszczędzaniu organizowanym przez...

Zamknij