zmiany

Jak zyskać na użytkowaniu kont bankowych – pieniądze krążą, my zarabiamy

0

Przeszła mi złość na zmiany w BGŻ i jednak nie zamknę konta w tym banku. Nie ma co się na nich denerwować. Konto osobiste z premią nadal jest atrakcyjne i szkoda byłoby nie korzystać z jego zalet.

Jakiś czas temu na blogu Michała „Jak oszczędzać pieniądze” napisałem gościnny wpis z pomysłem na oszczędzanie na użytkowaniu kont/kart bankowych. Dziś pokazuję, jak to działa w mojej rodzinie i jak pieniądze krążą, aby optymalnie (no może jeszcze nie do końca) dodatkowo coś dla nas zarobić.

Poniżej przedstawiam, jaki wygląda obieg pieniędzy między naszymi (żony i moimi) kontami i co nam to daje.

Niestety nasze wynagrodzenia są objęte tajemnicą, więc dla wyliczeń korzyści z BGŻ (tylko ja mam tam konto) przyjmuję, że zarabiam połowę z tego, co mamy miesięcznie do dyspozycji – 3500 zł. Reszta danych to już realne liczby związane z pieniędzmi, ktrórymi obracamy.

1. Moja pensja wpływa na Konto osobiste z premią w BGŻ. Aby otrzymać upragnioną premię 1% wynagrodzenia, muszę wykonać miesięcznie (uwaga na dziwny okres rozliczeniowy) transakcje na 300 zł. Wiadomo, że trudno wymierzyć, żeby transakcja/transkcje była akurat na 300 zł, więc zostawiam na koncie na wszelki wypadek 350 zł.

2. Resztę póki co przesyłam do Polbanku (już chyba niedługo bo Polbank szykuje zmiany, które wkrótce opiszę). Tam trafia też pensja żony i moje dochody z innych żródeł niż umowa o pracę. W każdym miesiącu jest różnie, ale średnio około 7000 zł, z czego 6500 zł pozostawiamy sobie na wydatki z danego miesiąca a 500 zł od razu odkładamy na konto oszczędnościowe. Dlaczego do Polbanku? Tam mamy wpisanych wielu odbiorców i stamtąd idą przelewy na różne opłaty (mieszkanie, telefony, internet itd.)

2. Z Konta w Polbanku 1 dnia miesiąca przelewam 1500 zł na Konto Zarabiające w Meritum Banku. Dlaczego 1500 zł? Na to konto musi wpłynąć miesięcznie co najmniej 1500 zł, abym otrzymał 4% zwrotu za comiesięczne zakupy benzyny. Nie mam obowiązku utrzymywania jakiegoś konkretnego salda na koncie, więc zostawiam sobie tam 500 zł wyłącznie na zakupy benzyny.

3. Z Konta Zarabiającego przelewam 1000 zł na Dobre Konto w Millennium Banku. Tu muszę wpłacić miesięcznie (bez konieczności zachowania salda) co najmniej 1000 zł, więc warunek spełniam. Pieniądze na koncie w Millennium (zostawiam 1000 zł) służą mi do zakupów w sklepach spożywczych, super- i hipermarketach. Za takie zakupy dostaję co miesiąc zwrot 3%.

4. Z Dobrego Konta przelewam 600 zł na konto w Alior Sync. Tu nie ma żadnych wymagań. Z Alior Sync płacę za zakupy przez Internet (głównie Allegro i sklep internetowy Tesco).

Z tego co zostanie w Polbanku (z uwzględnieniem nieoczekiwanych wydatków), robimy opłaty stałe, a jeśli jeszcze coś zostanie, zakładamy lokatę lub zostawiamy na koncie oszczędnościowym. Robię też kartą Polbanku 5 małych transakcji miesięcznie, żeby nie było żadnych opłat za użytkowanie konta.

Co zyskuję po miesiącu?
Załóżmy, że z poszczególnych kont wydaję następujące kwoty:
BGŻ – to nie ma znaczenia, bo zwrot zależy od pensji
Meritum Bank – 500 zł
Millennium Bank – 1000 zł
Alior Sync – 600 zł

W takiej sytuacji mój zwrot wynosi: 35 zł (1% pensji w BGŻ) + 20 zł (4% za benzynę w Meritum) +30 zł (3% za zakupy kartą Millennium) + 30 zł (za zakupy przez Alior Sync) = 115 zł.

Opisując poszczególne punkty, nie przedstawiałem wszystkich wymagań co do przedstawianych kont (żeby był zwrot, żeby były jak najmniejsze lub zerowe opłaty). Te wszystkie informacje znajdziecie w opisach poszczególnych kont, które można znależć po kliknięciu w nazwę konta w tej notce.

Do wspomnianych 115 zł dochodzą jeszcze pieniądze z transakcji opisanych w notce Jak zyskiwać na cudzych pieniądzach. We wrześniu były to 23 złote. Jeśli taka sytuacja miałaby miejsce przez cały rok, to łącznie mielibyśmy zaoszczędzonych 1656 zł.

To nie jest jeszcze model idealny. Jeśli żona założyłaby konta w BGŻ i Millennium, zwrot byłby jeszcze o kilkadziesiąt złotych większy. Można by było też zastanowić się nad zarabianiem na użytkowaniu kart kredytowych, ale na razie to już za dużo.

Mam nadzieję, że trochę pomogłem i ktoś korzysta ze sposobu, który przedstawiłem.

ps. Już niedługo kolejne zmiany optymalizujące obieg naszych pieniędzy.

Piotr Górnicki
Opisuję promocje bankowe od 2009 r. Wybieram tylko te najlepsze, żeby moi czytelnicy mogli z nich wycisnąć najwięcej dla siebie.
10 komentarzy
 • www Sty 25,2013 at 00:25

  witam
  czy mozna byloby odswiezyc info jak sprawa z zarabianiem wyglada dzisiaj, pewnie nie ktore poromocje juz nie sa oferowane pozdr

  • admin Sty 25,2013 at 12:33

   Faktycznie sporo się pozmieniało lub pozmienia od marca. Oferty wszystkich wymienianych banków są nadal, tylko trochę pozmieniały się warunki.
   Niedługo przygotuję notkę uwzględniającą zmiany.

 • […] pewnego czasu stosuję schemat obiegu pieniędzy, które co miesiąc trafiają do mojej rodziny. Korzystam też czasem na cashbacku, obracając […]

 • […] będę przelewał pensji do Synca, ponieważ straciłbym wtedy premię 1% w BGŻ. Lokaty Sync ma słabe więc też odpadają, a kredytu nie potrzebuję. Pozostaje więc saldo 1500 […]

 • luka Paź 28,2012 at 21:36

  witam,
  bardzo fajny wpis! dzieki!

  piszesz w punkcie 4, ze jezeli zostaną jakieś pieniądze to zakładasz lokatę.

  Czy czekasz az sie uzbiera konkretna kwota? Jaką lokate i na jaki okres zakładasz? Czy wybierasz zawsze tą, ktora jest najwyzej w twoim rankingu 🙂 !?

  • admin Paź 30,2012 at 23:07

   To zależy, jakie są aktualnie dobre oferty i dla jakich kwot. Jeśli mi zostanie np. 800 zł, to poczekam z tym na koncie oszczędnościowym aż się uzbiera więcej. Jeśli to jest 2000 zł, to już szukam lokaty. Swojemu rankingowi lokat jak najbardziej ufam, chociaż nie zawsze mogę skorzystać z najlepszej oferty, bo jest np. dla nowych klientów, a ja już coś miałem w tym banku.

 • Nemo Paź 2,2012 at 16:31

  Dlaczego w kanale RSS klikając na wpis zostaję przenoszony do jakiegoś sklepiku z programami ?

  • admin Paź 2,2012 at 20:27

   Nie wiem. U mnie jest dobrze. O jaki konkretnie wpis chodzi?

 • Thomas Paź 2,2012 at 13:08

  Jeszcze można by coś zoopytamalizować – np.
  w Polbanku zamiast zwykłego konta, można mieć konto pomagające bez karty – wtedy nie ma opłaty za prowadzenie.
  Zamiast polbankowskiej karty debetowej, w Polbanku można założyć karte kredytową T-Mobile – daje 1% zwrotu od wszystkich zakupów.
  Jeśli chodzi o zworty – nie zapominajmy o 1,5% cashbacku od wszystkiego z karty zakupowej w BPH.
  W GetinOnline, dają 1 PLN za wpłynięcie przelewu…
  …i tak dalej …i tak dalej… 🙂

  • admin Paź 2,2012 at 14:26

   W moim przypadku Polbank idzie do odstrzału już w najbliższej przyszłości. Przy schemacie, który przedstawiłem, nie jest mi konto w Polbanku do niczego potrzebne. Dla 1 czy 1,5% chyba nie warto się pakować w kolejną kartę. Zresztą pewnie w przypadku Polbanku i BPH są one płatne. Z karty w Getinonline korzystałem, ale zrezygnowałem, bo trzeba było się zdrowo nakombinować przez cały miesiąc a było z tego tylko kilka złotych.

Skomentuj

Imię*
Strona internetowa

Twój komentarz*

X

>> Aktualne promocje. ZOBACZ KONIECZNIE <<

¤
Przeczytaj poprzedni wpis:
Lokata Internetowa – SKOK Wołomin – od 7,5% na 1-4 miesiące

SKOK Wołomin to mój "skokowy" faworyt. Zawsze mają tam jakąś ciekawą ofertę oszczędnościową. Do niedawna była to Lokata Jublileuszowa. A...

Zamknij