cashback Nowe zmiany

BGŻ – zmiany w cashbacku – podsumowanie

0

Było trochę więcej czasu na poczytanie nowego regulaminu premii 1% w  BGŻ, więc wychwyciłem więcej ciekawych elementów.

Przeczytaj najpierw poprzedni wpis, żeby być w temacie.

No to jedziemy. Przypomnę, że program zwrotu 1% w BGŻ jest wyłączony z regulaminu prowadzenia konta. Skutek jest taki, że bank nie musi informować o zmianach z wyprzedzeniem 2-miesięcznym. I tak jest w miarę w porządku, bo mamy informację o tym co się stanie na miesiąc w przód. Inną sprawą jest sposób informowania. Jest to tzw. ogłoszenie publiczne, które jest zamieszczone tylko na stronie BGŻ (i to nie głównej, tylko stronie produktu) oraz w oddziałach banku.

Tak jak wczoraj pisałem, BGŻ dzieli klientów na „nowych” i „starych”. Klient nowy to taki, który zakłada konto po 27 maja i jednocześnie nie miał konta w BGŻ w ciągu ostatnich 3 pełnych okresów rozliczeniowych. 

Klient stary to taki łoś, który ma konto założone przed 27 maja 2013 albo miał założone w ciągu ostatnich 3 okresów rozliczeniowych.

Kto ma fajniej? Niestety klient nowy. I tu BGŻ ma czerwoną kartkę od dotychczasowych klientów. 

Żeby dostawać cashback 1% i stary i nowy klient od 27 maja musi przelewać pensję i robić 500 zł operacji kartą (oczywiście wypłaty z bankomatów się nie liczą). Ale od  28 sierpnia stary klient będzie miał zdecydowanie gorzej. Od tej pory stary klient musi posiadać dodatkowo jeden z produktów:

– konto oszczędnościowe z saldem co najmniej 5000 zł ( i nie chodzi tu o BGŻoptima)
– lokata na co najmniej 5000 zł
– kredyt odnawialny na co najmniej 5000 zł
– kredyt konsumpcyjny na co najmniej 5000 zł

I tu jest ciekawy zapis, który może się okazać furtką, dzięki której starzy klienci sobie jakoś poradzą. Otóż w regulaminie jest napisane „posiadanie w Banku…na koniec ostatniego dnia danego Cyklu jednego z niżej wymienionych produktów”. Dla mnie oznacza to, że można sobie przelać 5000 zł na konto oszczędnościowe tak żeby te pieniądze znalazły się tam 27 dnia miesiąca i następnego dnia je zabrać. Pewnie bank myśli inaczej. Trudno. Zapis jest dyskusyjny. Jak rozumieć słowo „saldo”? Podstawowa definicja to stan konta na dany dzień. Obawiam się, że jednak ludzie z BGŻ mieli na myśli średnie saldo miesięczne. Zobaczymy, jak to wyjdzie w trakcie użytkowania.

Zadzwoniłem na infolinię i za pierwszym razem, jak pani usłyszała pytanie, to „coś” się rozłączyło (oczywiście przypadkiem). Drugi telefon był skuteczniejszy. Pan potwierdził, że będą sprawdzać spełnienie/niespełnienie warunków, czyli „teoretycznie” (takiego określenia użył) można zrobić tak, że pieniądze są na koncie oszczędnościowym lub lokacie tylko przez jeden dzień, bo bank bierze pod uwagę tylko ten kluczowy ostatni dzień cyklu. Trudno mi uwierzyć, że nie będzie z tym problemów, ale trzeba będzie poczekać, żeby sprawdzić w praktyce.

Niestety kwestia jest taka, że wtedy (w sierpniu/wrześniu) będzie już za póżno. Chodzi o to, że Konto Godne Polecenia w BZWBK –  najbliższa i najlepsza konkurencja –  ma promocję tylko do 10 maja. Trzeba więc podjąć decyzję wcześniej.

Może lepiej nie ryzykować i od razu zamknąć konto i otworzyć je po 3 miesiącach, żeby przez rok nie musieć spełniać dodatkowego warunku?

A może to konto oszczędnościowe nie jest takie złe? Popatrzmy. Konto oszczędnościowe nazywa się w BGŻ Eskalacja. Oprocentowanie nie jest tragiczne, bo w rozsądnych granicach 1000-30000 zł wynosi 3%. Niestety od 24 maja oprocentowanie spada do 2%. No proszę, co za przypadek:). Na lokaty nie patrzymy, bo jeśli chcemy w trakcie zerwać, to i tak oprocentowanie nie ma znaczenia. 

Wracamy do nowych klientów. Jest jeden mały minus bycia nowym klientem. Nowy klient musi wyrazić zgodę na przesyłanie wyciągów miesięcznych w formie elektronicznej. 

Przy okazji warto przypomnieć, że cashback w BGŻ jest wypłacany do 10 dnia następnego miesiąca. Jeśli więc chcielibyśmy zamykać konto, to trzeba/warto poczekać do zwrotu.

Drugie przy okazji:) Bank podtrzymuje stanowisko, że cashback jest zwolniony z podatku. Na skutek nagonki Ministerstwa Finansów mogli nic nie pisać, ale widać, że trzymają się linii.

Podsumowanie

Dzięki zwrotowi 1% w BGŻ możemy zgarnąć do 50 zł miesięcznie. Opłata za kartę to 5 zł. Zyskujemy więc maksymalnie 45 zł. Bardzo ważne jest, do kiedy warunki będą takie, jakie teraz znamy. Niestety to jest duża niewiadoma. Możemy być pewni, że w przypadku nowych klientów cashback będzie jeszcze przez rok od 28 maja. To sporo.

W następnej notce omówienie konkurencji – Konto Godne Polecenia w BZWBK oraz podsumowanie obu kont.

Piotr Górnicki
Opisuję promocje bankowe od 2009 r. Wybieram tylko te najlepsze, żeby moi czytelnicy mogli z nich wycisnąć najwięcej dla siebie.
5 komentarzy
 • […] Premią w BGŻ (zleciłem w maju, ale jest miesięczny termin wypowiedzenia) BGŻ przegiął z tymi zmianami w cashbacku. Oczywiście rozumiem, że nie chcą dokładać do interesu, ale oni muszą zrozumieć, że ja też […]

 • […] w ubiegłym miesiącu zostało zlikwidowane Konto Osobiste z Premią w BGŻ. Niekorzystne zmiany w cashbacku zachęciły mnie, żeby nie czekać dłużej. Miałem to konto ok. 2 lata. Byłem zadowolony, ale […]

 • […] i wczoraj pisałem o zmianach w Koncie Osobistym z Premią w BGŻ. W zasadzie temat już wyczerpałem, ale […]

 • Olek Kwi 24,2013 at 12:46

  BGŻ ma lokaty 7-dniowe na 2% (czyli tyle co Eskalacje) a więc można je zakładać na koniec miesiąca, dajmy na to od 23 do 30 dnia. Wprawdzie mrozimy pieniądze na dłużej niż 1 dzień (jak w przypadku Eskalacji) ale za to bank raczej nie będzie mógł sie wywinąć że chodziło im o „średnie saldo” rachunku. Lokata na ostatni dzień cyklu jest – jest! Czyli cashback też być powinien 🙂

  • Piotr Górnicki Kwi 24,2013 at 13:56

   Dobry pomysł:)

Skomentuj

Imię*
Strona internetowa

Twój komentarz*

X

>> Aktualne promocje. ZOBACZ KONIECZNIE <<

¤
Przeczytaj poprzedni wpis:
BGŻ – zmiana w cashbacku – wiemy już wszystko

Dopiero co pisałem o przeciekach informacji co do zmian w BGŻ, a już się okazuje, że to nie wszystko. Gdyby...

Zamknij